4th Grade Math Problems

This page will show twenty 4th grade math problems that can be given to students in 4th grade. These 4th grade math problems were well chosen to cover a wide variety of topics taught in 4th grade.

1

A math tutor charges $20 the first hour and $10 each additional hour. A student took tutoring lesson from 2:00 pm to 7:00 pm. How much money did the math tutor make?

2

An amusement park day passes are $10 for adults and $4 for children. A family with two adults and four children visit the park. How much money did the family pay?

3

Jonathan's house is located at the ordered pair (3, 4). To go to school, he walks 5 blocks north and 2 blocks east. What ordered pair can be used to locate Jonathan's school ?

4

Alicia is crying because she was not able to go on a ride. When her mom asked her why she was crying, she answered, " I must be at least 5 feet to ride. " If Alicia, is 54 inches, how many inches away is she from 5 feet?

5

A family will drive 240 miles to go see relatives. The father drives 60 miles per hour. How long will the trip be?

6

Starting at 11:00 pm, a dog barks twice at 11:09, 11:15, and 11:21. What time will it be when the dog barks again?

7

A box has 4 pounds of flour. My mom used three-fourths (3/4) of the flour to make a cake. How much flour is left in the box? 

8

A principal ordered granola bars for 3000 students to celebrate the end of the school year. The granola bars came in cases and each case has 15 boxes and each box has 20 granola bars. How many cases came?

9

One pound equals 16 ounces. How many pounds will a 112 ounces bag of rice weigh?

10

If a bag of apples weighs about 2 1/2 pounds, how much will 10 bags weigh?

11

A bag of grapes cost $4.57. If you pay with $5.00, what change will be given back to you?

12

Your mom use 5/4 pounds of flour to make a pizza dough. You auntie though uses 3/4 pounds of flour. How much more flour does your mom use?

13

If four numbers are less than 100, odd, multiples of 5, and more than 60, what are the numbers?

14

A store sells 546 candies on Monday, 567 on Tuesday, and 588 on Wednesday. How  many candies will the store sells on Thursday?

15

The library near Stephanie's house is located at the ordered pair (5, 6). To go home, she walks 4 blocks south and 3 blocks west. What ordered pair can be used to locate Stephanie's house?

16

What number am I if the sum of my two digits is 10 and the digit in my ones place is four times bigger than the digit is my tens place?

17

Four buses are taking students to a science museum. How many children are in each bus if there are 100 students and each bus has the same amount of students?

18

If there are 2 quarters, 4 dimes, 6 nickels, and 10 pennies in your pocket, how much money do you have?

19

Maria has 3/5 pounds of rice. John has 2/3 pounds of water. Who has more flour?

20

After selling candies for 25 cents each, you made $5.50. How many candies did you sell?

Things to keep in mind about these 4th grade math problems

4th grade math problems

If students can solve at least 18 of these 20 4th grade math problems, you can conclude that the students are good at solving 4th grade math problems.

Recent Articles

  1. Quadratic Formula: Easy To Follow Steps

    Jan 26, 23 11:44 AM

    Quadratic formula
    Learn about the quadratic formula, the discriminant, important definitions related to the formula, and applications.

    Read More

  2. Area Formula - List of Important Formulas

    Jan 25, 23 05:54 AM

    Frequently used area formulas
    What is the area formula for a two-dimensional figure? Here is a list of the ones that you must know!

    Read More

Tough algebra word problems

100 Tough Algebra Word Problems.

If you can solve these problems with no help, you must be a genius!

Math quizzes

 Recommended

Math vocabulary quizzes